Meelekaart

Meelekaart omas ruumis

Meelekaart (mind map) töövahendina asetseb järgmisel taustal (üldiselt üksikule):

1. Teadmus (knowledge), teadmuse haldamine (knowlege management), teadmusjuhtimine (knowledge leadership)

2. Visualiseerimine (visualisation), info visualiseerimine, andmete visualiseerimine (data visualisation)

3. Teadmise kaardistused, kaardirakendused

    • meelekaart (mind map)

    • mõistekaart (concept map)

    • protsessikaart, vookaart (flow chart)

    • dialoogikaart (dialogue map)

Miks visualiseerida?

Visualiseerimisvahendite (sh kaardistusvahendite) kasutamist põhjendatakse teadmuse haldajate vajadustega esitada teavet lisaks digitaalsele (järjestikune) ka analoogsel (tervikuna) kujul. Otstarbekaks osutub valik sõltuvalt teadmuse ohjajate eelistustest (eelistatud tajumodaalsused) või ka ühest vormist teise tõlkimisel tekkiva lisaväärtuse tõttu. Eelistusest kõneldes kasutatakse sageli inimese ajupoolkerade funktsionaalse asümmetria argumenti (vt M.Gazzniga ja T. Buzan), mille järgi vasak ajaupoolkera töötleb teavet eelkõige järjestikku ja parem ajupoolkera tervikutena. Tõlke argumenti kasutavad sagedamini semiootikud.

Meelekaardi valmistamine

Tegevuste järjestus:

Lahendatava ülesande valik >> vahendi valik (miks meelekaart?) >> keskpaiga sõnastamine (meelekaardi teema, sisu) ja vormistamine >> harude (kuju, paksus, värv) ja tekstipesade kujundamine (taustata, taustaga, mull) ja sisustamine (tekst, ikoonid, pildid) >> harude- ja pesadevahelised seoste loomine (ühe või mitmesuunaline nool, tähistusega või ilma, värvivalik).

Nende otsuste puhul sõltuvad võimalused vahenditest:

1. Pliiatsiga paberile (käsitsi) võib tegemisel võib olla suur vahe esialgse mustandi ja kunstipäraselt vormistatud lõpptulemuse vahel. Mustandi võib teha ka post-it märkelehti kasutades (saab teha nii lauale kui seinale).

2. Arvutiprogrammi abil on mustandist puhtandini jõudmine kiirem, samuti on mustandi loomine kiirem ja lihtsamalt loetav (trükitekst).

Arvutipõhiseid meelekaarte on lihtsam ladustada (ka kergemini leitavad) ja jagada. Käsitsi tehtud on mõjuvamad kui tulemus on visuaalselt köitev (värvid, kujundid, isikupärasus).

Vormimvõtete rakendamine suurendab kaardi loetavust – harude värv (värvi püsivus haru mööda või harude hierarhiat mööda) ja paksus, pesade puhul teksti ja tausta värvide kasutamine aitab tähelepanu tõmmata ja võimaldab tekstikategooriate tähistamist (näiteks võivad eristatava kujundusega olla kaardil: definitsioonid, näited)

Loetavust hõlbustavad ka kujundite ja piltide kasutamine meelkaardil.

Meelekaardi rakendamine ja kasutajatugi

Meelekaardi tegija leiab võrgust väga palju abivalmis allikaid nii õpetuste, toetuse kui juhendamisena. Loetelus esitatud kasutusvaldkonnad on pigem osutavad kui piiravad.

Meelekaardi ajalugu ei alga Buzanist, sellist teadmuse haldamise viisi leiab juba šamaanitrummidelt ja rahvariide ornamendist